10 x TAK dla awokado

Awokado jest zdrowe i pyszne. Można z niego przyrządzać wykwintne sałatki, wegetariańskie sushi, pyszne musy i smoothie, ale ja uwielbiam jeść je na kromce chleba. 
Wystarczy rozgnieść dojrzały owoc widelcem, dodać soku z limonki, chili i soli. 

Jak rozpoznać, że awokado jest dojrzałe? 
Należy lekko wcisnąć miejsce po ogonku do środka. Jeżeli miejsce się zapadnie, awokado jest najlepsze do zjedzenia.

Ciekawostki:

  • Awokado to jagoda 🙂
  • Polska nazwa awokado to smaczliwka
  • Wywar z łupin awokado ma działanie odkażające przewód pokarmowy i odrobaczające
  
10 x TAK DLA AWOKADO

1. Pomaga utrzymać w ryzach poziom cholesterolu we krwi

Awokado są szczególnie zalecane osobom, które mają problemy z wysokim poziomem cholesterolu. Składnikiem avocado jest beta-sitosterol, który pomaga w obniżeniu poziomu złego cholesterolu w zdrowy, naturalny i wolny od efektów ubocznych sposób w ciągu zaledwie kilku dni. 

2. Dba o kondycję skóry – od wewnątrz i od zewnątrz

Ekstrakty z tego owocu są często dodawane do wielu produktów kosmetycznych takich jak szampony, odżywki, maseczki na twarz i kremy, w celu poprawienia wyglądu skóry, odżywienia jej i nawilżenia. Poza tym, spożywanie avocado codziennie może pomóc przy łuszczycy, jednej z najbardziej powszechnych i uciążliwych schorzeń skóry. 
Na skórę warto stosować maseczki z całych owoców albo oleje z miąższu lub pestek.

3. Poprawia przyswajanie innych składników odżywczych

Awokado dzięki dużej ilości karotenoidów i likopenu pomaga przyswoić organizmowi składniki odżywcze. Substancje te mogą zredukować zapalenie jelita cienkiego oraz innych elementów układu pokarmowego co sprawia, że poprawia się wchłanianie minerałów, witamin i innych składników odżywczych.
 

4. Odchudza

Może się wydawać dziwne, że owoc bogaty w tłuszcz i kalorie taki jak avocado może rzeczywiście być sprzymierzeńcem w walce z nadwagą, ale duże ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych  w tym owocu są świetnym sposobem na zwiększenie zdolności ciała do spalania tłuszczu. Ponad to owoc ten świetnie redukuje uczucie głodu i da poczucie najedzenia przez dłuższy czas, co pozwoli na zmniejszenie ilości spożywanych kalorii. 

5. Dba o układ sercowo-naczyniowy

Jeżeli w twojej rodzinie występowały choroby układu sercowo-naczyniowego albo jesteś świadomy, że twoja dieta jest niezdrowa i niezrównoważona, a także prowadzisz styl życia który może obciążać naczynia krwionośne i serce, to zjedzenie jednego avocado dziennie może znacznie przyczynić się do obniżenia ryzyka zapadnięcie na te choroby. 
Choroba wieńcowa serca jest jedną z wiodących przyczyn śmierci, jedną z głównych przyczyn, z których w organizmie rozwijają się choroby sercowo-naczyniowe jest spożywanie tłustych potraw oraz wielonienasyconych tłuszczów. Avocado zawierają duże ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, co sprawia że działają one bardzo dobrze na układ sercowo naczyniowy.

6. Pomaga zwiększyć wchłanianie witamin

Witaminy, minerały i egzogenne kwasy tłuszczowe są niezbędne dla prawidłowego działania naszego ciała, często jednak zdarza się, że nie udaje się nam dostarczyć mu zalecanych ilości tych substancji odżywczych. Wiemy, że avocado są bardzo bogate w witaminy B, E i K, wszystkie one są niezbędne dla budowania zdrowych kości, poprawiania kolorytu skóry a także przyśpieszenia metabolizmu. 

7. Obniża ryzyko artretyzmu

Artretyzm to bardzo bolesna dolegliwość dotycząca milionów ludzi na całym świecie. Wywołuje ona zapalenie i bóle stawowe. Niektóre pokarmy pogarszają chorobę zwiększając  zapalenie, inne mogą je zmniejszyć, np. awokado, co sprawia że artretyzm i osteoartrozę daje mniej przykrych objawów. Tajemnica tkwi w wysokim poziomie fitosteroli, przeciwutleniaczy, karotenoidów oraz jednonienasyconych tłuszczów znajdujących się w awokado.

8. Poprawia wzrok

Awokado usprawnia działanie wzroku. Jest bogate w luteinę. Zmniejsza ryzyko jaskry i opóźnia proces mętnienia  soczewki. Poza tym, wysoka ilość witaminy E pozwala uniknąć retinopatii oraz
podobnych chorób związanych z oczami które z czasem mogą się pojawić.

9. Obniża ciśnienie krwi i ryzyko cukrzycy typu 2

Awokado jest naturalnym środkiem obniżającym ciśnienie krwi i zmniejszającyn napięcie naczyń krwionośnych. 
Zapobiega przy tym cukrzycy i sprawia, że organizm nie nabywa insulinoodpronności.

10. Bardzo korzystny dla kobiet w ciąży

Awokado jest bardzo korzystne dla kobiet w ciąży. Warto zacząć jadać je regularnie jeszcze przed zapłodnieniem. 
Zdrowotne korzyści jego jadania, dotyczą również dziecka w łonie matki. W szczególności awokado ma rewelacyjny wpływ na serce układu krążenia maleństwa. Obniża ryzyko chorób kardiologicznych w przyszłości.

 Filmik ze wspaniałego Gaju Awokado w Kalifornii

11 Comments

Add Yours

Dodaj komentarz