O karpiu

Latka mijają a ja wciąż ekscytuję się nadchodzącymi świętami. Zwlekam cieszeniem się nimi do początku grudnia. Wcześniej staram się nie zauważać zeszłorocznych mikołajów w sklepowych koszach i stoisk z bombkami w centrach handlowych. Teraz już jednak powoli otwieram oczka i chłonę świąteczną atmosferę. Rozglądam się więc za foremkami do pierników, najpiękniejszymi gwiazdami betlejemskimi i wyszukuję nieznane mi wcześniej aranżacje kolęd.
Jeszcze tydzień temu wąchałam bez i lawendę a teraz piję doskonałą cynamonową herbatę i jem pomarańcze.
Zastanawiam się też nad menu wigilijnym a przy okazji współczuję karpiom…

foto: tylkoryby.pl

Do niedawna sama pielęgnowałam tradycję męczenia rybek. Przynosiłam do domu w zawiązanych reklamówkach bogu ducha winne karpie i wpuszczałam je do wanny. Im dłużej w niej pływały, tym atmosfera świąteczna wydawała mi się silniejsza. Pękło coś we mnie kiedy pewnego świątecznego ranka weszłam do łazienki i zobaczyłam bezbronną rybę, która wyskoczyła z wanny i wylądowała na płytkach – sęk w tym, że w łazience mam podgrzewaną podłogę. Ryba musiała umierać w straszliwych męczarniach. Została wysuszona żywcem. Na szczęście śmierć zwierzęcia nie poszła na marne. Od tamtej wigilii kupuję ryby wyłącznie przy stawach hodowlanych. Ryba po odłowieniu jest natychmiast uśmiercana.

foto: http://www.zlotarybka.com.pl

Karpia mrożę i mogę powiedzieć, że to nieprawda, że mrożony karp jest gorszy. Przekonałam się nawet, że jest smaczniejszy – może przez brak wyrzutów sumienia. Oprócz oszczędzania cierpienia zwierzętom są też inne – bardziej przyziemne plusy tej sytuacji. Prawie-mąż nie musi mordować zwierząt – zawsze bardzo przeżywał, że musi zabijać.Wanna jest wolna, więc można się spokojnie wykąpać. Mam więcej czasu przed kolacją – karpie są już wypatroszone i pokrojone.
Precz z głupimi tradycjami, które przysparzają ZBĘDNEGO cierpienia innym istotom. Warto o tym rozmawiać z bliskimi. Myślę, że bardzo wielu ludzi męczy karpie bo są nieświadomi ich cierpienia.
Sporo o karpiach można przeczytać na stronach stowarzyszenia Gaja http://www.klubgaja.pl/zwierzeta/karpie/

Dodaj komentarz