O palmie kokosowej całkiem ogólnie

COCO – mordka małpy – tak właśnie nazwali egzotyczną palmę Hiszpanie – jej odkrywcy
Wszystko przez 3 wgłębienia w jej twardym owocu, który przywiódł im na myśli oczka i mordkę spotkanych w jej cieniu małp.

Kokos jest palmą bardzo pospolitą. Rośnie praktycznie wzdłuż wszystkich tropikalnych wybrzeży. 
Nazywany jest drzewem życia – rodzi wspaniale wyglądające owoce, które dostarczają zwierzętom i ludziom wszystkiego co jest niezbędne do życia:  wody bogatej w składniki mineralne (sok i mleko kokosowe), białka, zdrowego tłuszczu, węglowodanów, błonnika i witamin.
Orzech palmy kokosowej, w skrócie zwanej kokosem, nie jest orzechem z punktu widzenia biologicznego a wielką pestką.  Osiąga wagę od 2 do 4 kg. 
Owoc pokryty jest tzw. kojrą. Są to roślinne włókna, które chronią owoc. Młoda kojra jest bardzo smaczna i słodka. Stara, zdrewniała wykorzystywana jest do produkcji elementów statków ze względu na swoją wytrzymałość. Istnieją plany aby z kojry zacząć wytwarzać samochody. 

 
Po ściągnięciu kojry zobaczymy twardą skórkę kokosa. Na jednym z biegunów kokosa znajdują się 3 otwory, które pokryte są niezdrewniałą błoną. To właśnie w tym miejscu roślina zacznie kiełkować jeśli będą ku temu sprzyjające warunki.  

 
Po trudach rozłupania drewnianej otoczki ukaże nam się biały miąższ owocu oraz wyleje się sok kokosowy – przezroczysty lub lekko zmętniały. Grubość warstw oraz wygląd soku zależą od dojrzałości owocu. Im młodszy, tym bielmo jego jest delikatniejsze a sok – bardziej klarowny. 
Najsmaczniejsze są młode kokosy – chyba nie do kupienia w Polsce. Tak miękkie, że można przeciąć je nożem, mleko wypić, a miąższ wyjeść łyżeczką. Mniam Mniam.
Człowiek nauczył się wykorzystywać drzewo palmy kokosowej w 100%  – jada się nie tylko miąższ jej orzechów, ale też młode listki i pąki. Ze starych liści plecie się kosze, z drewna buduje domy, meble, łodzie itp, skorupami orzechów poleruje się podłogi, buduje ozdobne domki dla ptaków, z korzeni warzy się lekarstwa itd. Nie sposób wymienić wszystkich zastosowań do jakich przydaje się kokos. 
Kokos nie tylko daje ludziom pożywienie ale i nakręca światową gospodarkę. A do tego wszystkiego oszałamiająco pachnie, smakuje i kojarzy się z romantycznymi, gorącymi wakacjami z ukochanym (ukochaną) na bezludnej plaży, a może i wyspie. 
Roślina doskonała!

1 Comment

Add Yours
  1. 1
    zuza

    Podobno mleko kokosowe ma skład bardzo podobny do osocza ludzkiej krwii. Gdzieś czytałam, że w krajach nisko rozwiniętych używa się go jeszcze przy jej przetaczaniu. Jest szczelnie zamknięty w tej swojej twardej otoczce, więc nie ma strachu, że będzie zanieczyszczony ; )

Dodaj komentarz