Eko-początki czyli porady dla rozpoczynających przygodę z naturalnymi produktami

Używanie olejków i maseł do pielęgnacji skóry jest podstawowym krokiem jeżeli chcemy rozpocząć przygodę z naturalną kosmetyką.
http://www.gardenofbeauty.net

Stosując jednoskładnikowe produkty szybko przekonamy się czy dany składnik nam służy. Naturalne olejki roślinne też mogą uczulać – zdarza się to wyjątkowo rzadko, jednak, jeżeli jesteśmy nadwrażliwi, zawsze lepiej sprawdzić czy skóra nie będzie piekła i nie będzie zaczerwieniona a także czy odpowiada nam zapach olejku oraz jego konsystencja.

Po kilku dniach „poznawania się” z surowcem, zyskamy pewność czy chcemy widzieć go w składzie swojego kremu lub balsamu.
Wybierając olejki i masła dla siebie należy kierować się potrzebami skóry. W sklepie BN oleje zostały podzielone wg potrzeb skóry. Łatwo więc podjąć decyzję.
Do stosowania tłustych preparatów trzeba przywyknąć. Jesteśmy przyzwyczajeni do ultra lekkich kremów, które natychmiast wchłaniają się, napinają skórę i matowią ją. Należy jednak pamiętać, że to jest tylko krótkotrwały efekt, podobnie jak piękny blask włosów po nałożonej farbie. Jeżeli zależy nam na zdrowej i pięknej skórze musimy pogodzić się z tym, że trzeba będzie nad nią popracować.
http://www.chineseasparagus.com/

Nakładając oleje na skórę, najlepiej robić to po kąpieli na skórę jeszcze wilgotną. Dzięki tej technice olej dużo łatwiej się rozsmaruje. Zużyjemy go również mniej, zabezpieczając się przed przesadzeniem z ilością i unikając efektu skóry ociekającej olejem. Nakładanie na morką skórę lepiej zabezpiecza też ją przed parowaniem. Dzięki zasadzie „sprawiedliwa oliwa, zawsze na wierzch wypływa” pozostałe krople wody po kąpieli nie wyschną a wchłoną się w skórę, bardzo skutecznie ją nawadniając. Pozostawiona cienka warstwa oleju wchłonie się w następnej kolejności, przekazując skórze swoje cenne właściwości i tworząc film ochraniający ja przed utratą wilgoci. 


Skóra po zabiegu niezbyt estetycznie będzie się błyszczeć. Tego uniknąć się nie da. Po kilkunastu minutach efekt zmniejszy się, jednak skóra raczej matowa się nie staje. Wiele osób rano nakłada na olejowaną skórę makijaż. Zazwyczaj podkład dobrze współgra z olejkiem. Łatwo się rozsmarowuje i lepiej trzyma. Przed nałożeniem podkładu należy odczekać 20-30 minut aby skóra mogła wchłonąć olejek.
bodyandsoul.com.au

Stosowanie maseł na mokrą skórę jest trudniejsze. Masła ze względu na swoją niską temperaturę twardnienia ścinają się przy kontakcie z mokrą skórą i marzą. Pozostawiają smugi, które trudno rozsmarować. Dlatego polecam stosować masła na skórę suchą i rozgrzaną. Przed nałożeniem masło należy rozetrzeć w dłoniach lub rozpuścić. Zapewni to równomierne rozsmarowanie produktu i uniknięcie nadmiernego natłuszczenia. Masła wspaniale sprawdzają się na plaży podczas opalania ale na pewno nie po wyjściu z zimnego morza. 🙂

Jeśli chcemy używać maseł na delikatną skórę: pod oczy, na piersi, dekolt – najlepiej wybrać masełka miękkie: shea nilotica, masło palmowe, kokosowe lub babassu. Są mało problematyczne, a przy zetknięciu z ciepła skórą przyjemnie się rozsmarowują.
koraorganics.com

Skóra pielęgnowana naturalnymi produktami odwdzięczy się bardzo szybko promiennością, gładkością i zdrowym kolorytem. Problemy wyprysków, przebarwień zostaną rozwiązane. Warto więc podjąć decyzję i rozpocząć używanie olejków i maseł, najpierw jednoskładnikowych a potem pokusić się o przygotowanie własnych eliksirów, kremów, maseczek. Bo kosmetyk przygotowany własnoręcznie to jak domowy obiad – nic go nie zastąpi i nic nie da nam więcej pewności co do jego jakości.

Dodaj komentarz