Rola żółtka w maskach do włosów

Maseczka, którą zastosowałyśmy na zniszczone włosy Marysi  (opis tutaj) to najbardziej popularna maska domowej roboty. 

Jedna z czytelniczek bloga zwróciła uwagę na żółtko wchodzące w skład maseczki dla suchych włosów, które to może powodować przesuszenie włosów. Czy to obala tezę, że żółtko kurze stanowi ratunek dla suchych i wymęczonych włosów? Absolutnie nie! Udowadnia jednak, że wszystko należy stosować z umiarem a przedawkowane najlepsze lekarstwo może stać się trucizną.

Dziś więc napiszę o żółtku, aby każda z nas wiedziała po co wbija żółtko do prastarej maseczki a czynność ta nie będzie już automatyczna ale w pełni świadoma i naukowo uzasadniona.
Żółtko to zmagazynowane substancje dla zarodka, który będzie rozwijała się w jaju jeżeli zostanie ono zapłodnione. Znajdują się w nim skoncentrowane składniki odżywcze.
http://wavespacific.com/
Z punktu widzenia pielęgnacji włosów najbardziej istotne składniki żółtka to:
 • lecytyna
 • proteiny
 • witaminy i minerały
Lecytyna obecna w żółtku to fosfolipid, który znajduje się we wszystkich komórkach naszego ciała przede wszystkim jako składnik błon komórkowych. 
Lecytyna z jajka doskonale uzupełnia jej niedobory we włóknie włosa oraz zamyka łuski włosa, wygładzając jego strukturę. Lecytyna jest naturalnym emulgatorem. Rozbija cząsteczki dodanego do maseczki tłuszczu na mniejsze i umożliwia ich trwałe osadzenie w innej substancji. Czym mniejsza cząsteczka tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie trwale wchłonięta w strukturę włosa.  
Żółtko składa sie w 2/3 z tłuszczu w suchej masie. Przyjmuje się, że tłuszcz żółtka składa się z 65 % trójglicerydów prostych. 3% cholesterolu i z 30% fosfolipidów, w których główną masę stanowią właśnie lecytyny.
Proteiny to inaczej białka. Żółtko zawiera 1/3 protein w suchej masie. Białko (proteina) jest przede wszystkim elementem budulcowym w organizmie. 
Proteiny żółtka nie są jednorodne. Dwie główne frakcje protein to fosfoproteidy, jak np., witelina oraz lipoproteiny. Frakcje albuminowe reprezentuje liwetyna o znacznej zawartości siarki.
Brak protein w strukturze włosa powstaje na skutek częstego mycia nieodpowiednimi szamponami i płukania wodą, bo nawet ona wypłukuje proteiny. Na szczęście jest to proces odwracalny a niedobór białek można uzupełnić stosując np. maskę z żółtkami.
Proteiny mają zdolność wnikania we włosy i uszczelniania ich konstrukcji. Włosy odzyskują elastyczność. Stają się silne i przestają się łamać.
Problem pojawia się kiedy nasze włosy otrzymują zbyt wiele proteinowych odżywek. Białka przyklejają się do włosów i otaczają każdy włos z osobna. W tej sytuacji na głowie powstaje siano a włosy zamiast na zdrowe wyglądają na przesuszone i zniszczone.
Kuracje żółtkowe przeprowadzane zbyt często łatwo prowadzą do takiej sytuacji. Dlatego też, aby ich uniknąć żółtka nakładamy na włosy ok. 1 raz w miesiącu lub w interwałach. Np. 3-4 razy pod rząd a potem dość długa przerwa.
Aby proteiny wniknęły we włosy maskę należy pozostawić dość długo, najlepiej też zastosować ciepły kompres.
Jeżeli istnieje obawa przed przeproteinowaniem włosów po użyciu produktu bogatego w białka, należy nałożyć nawilżającą odżywkę.
Objawy nadmiaru protein to: suchość i puszenie się włosów. Kruchość.
Witaminy i minerały – żółtko to bogactwo witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A i E oraz witamin z grupy B a także składników mineralnych. Składniki te poprawiają kondycję pasm zniszczonych, sztywnych, rozdwajających się, osłabionych. Naturalne pochodzenie witamin gwarantuje ich najwyższe wykorzystanie.
http://janette.drost.ca

Wnioski:
żółtka zawierają wiele cennych składników, które korzystnie wpływają na włosy.
Jeżeli zauważyłaś obniżenie kondycji swoich włosów i wiesz, że nie dbałaś o nie należycie: często myłaś, zażywałaś kąpieli słonecznych i morskich, zapomniałaś o odzywkach, farbowałaś, prostowałaś, używałaś agresywnych preparatów do stylizacji maska z żółtek odżywki Twoje włosy i wzmocni. Możesz spokojnie ją zastosować. 

Jeżeli jednak dbasz o włosy i stosujesz wiele odżywczych kosmetyków lub sama je tworzysz a Twoje włosy nadal pozostawiają wiele do życzenia, zorientuj się czy mogłaś przesadzić z proteinami. Z maski żółtkowej na razie zrezygnuj i postaw na produkty nawilżające.

Wiedza, baczna obserwacja reakcji ciała i zdrowy rozsądek to najlepsi eksperci w pielęgnacji urody.

5 Comments

Add Yours
 1. 2
  Czarownicująca

  Świetny wpis 🙂
  Jedna maleńka uwaga – proteiny jajka są o wiele za duże, żeby wniknąć we włosa, ale tworzą na nim film – ochronny, wzmacniający, niezbyt trwały więc dlatego zabiegi trzeba powtarzać.
  Lecytyna tymczasem zawiera dużo ceramidów, które są właśnie maleńkie i potrafią głęboko wniknąć. Dodatkowo lecytyna sama w sobie ułatwia wnikanie innym składnikom 🙂

Dodaj komentarz