Uwaga na talk

Talk jest powszechnie znanym preparatem stosowanym do osuszania ciała.
W kosmetyce stosowany jest przede wszystkim w zasypkach dla niemowląt, dezodorantach oraz na miejsca intymne a także w pudrach, cieniach, opalizujących proszkach do ciała itp.

Talk oprócz skutecznego działania,  ma niestety swoją mroczną stronę i może przyczyniać się do rozwoju raka. Warto to wiedzieć. Warto byś świadomym konsumentem.

 Talk to minerał pozyskiwany ze skał, które są kruszone, suszone i mielone.
Przetwarzanie talku eliminuje z niego śladowe ilości innych minerałów ale nie oddziela drobnych włókien, które przypominają azbest. Skały talku występują zazwyczaj w sąsiedstwie skał azbestowych – również skały naturalnej. W 1970 roku podniesiono alarm z powodu obecności azbestu w talku i od
tego czasu mówi się, że skały do wydobywania talku są starannie
wybierane aby zminimalizować ryzyko występowania niebezpiecznych
włókien. Jak jednak jest naprawdę w świecie, w którym rządzi pieniądz możemy tylko się domyślać.

Talk znajduje się w wielu różnych produktach, które są powszechnie stosowane i stanowią zagrożenie dla zdrowia. Jest głównym składnikiem zasypek dla niemowląt, proszków leczniczych i perfumowanych, leków doustnych np. zobojętniających kwa żołądkowy, preparatów na pchły, kleszcze oraz pestycydów. Występuje też w dezodorantach, mydłach, kredkach, farbach, asfalcie itp.
 
Wykazano, że nawet talk wolny od włókien azbestopodobnych lub azbestowych  może spowodować proces nowotworowy. Udowodniono, że drobinki talku mogą powodować guzy w jajnikach i płucach

Jego cząstki są w stanie przemieszczać się w układzie rozrodczym i osadzać się w jajnikach. Naukowcy odkryli cząstki talku w guzach jajnika i udowodnili powiązanie tego raka z używaniem przez kobiety talku w okolicach intymnych.

Również niebezpieczne jest wdychanie talku. Górnicy wydobywający talk częściej zapadają na raka płuc i inne choroby układu oddechowego. Chmury talku są również wdychane przez miliony ludzi na całym świecie podczas choćby zasypywania niemowlaków, pudrowania się czy rozpylania dezodorantu pod pachy.

Produkty z talkiem  należy stosować ostrożnie. Warto szukać alternatywnych metod lub chociaż ograniczyć używanie produktów, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie nasze i naszych najbliższych.

Ciekawe przepisy na produkty dla niemowląt bez talku a także inne naturalne kosmetyki znajdziesz tu.

(Opracowano na podstawie http://www.preventcancer.com/consumers/cosmetics/talc.htm)

20 Comments

Add Yours
 1. 15
  Iska

  Już jakiś czas temu spotkałam się z informacjami na temat szkodliwości talku.
  Od wtedy, gdy tylko widzę go w jakimś składzie, zapala mi się czerwona lampka i produkt odkładam.
  A niestety, wcale nie tak łatwo jest znaleźć jakiś suchy produkt bez jego dodatku.
  Jednak najbardziej przeraża mnie popularność talku w produktach dla dzieci: zasypki, kremy, itp.
  Nie wierzę, że producenci nie zdają sobie sprawy z jego szkodliwości.

Dodaj komentarz