Mięta – powtórzenie wiadomości :)

Mięta to roślina znana każdemu – każdy zna jej właściwości, smak i aromat. Od czasu do czasu warto odświeżyć sobie pamięć i przypomnieć, że mięta dobra jest nie tylko na ból brzucha.

Mięta uprawiana w ogródku lub doniczce pokazuje swój nieokiełznany charakter – wystarczy jej zaciemniony, wilgotny kącik a rozrastać się będzie na wszystkie strony. Warto więc wykorzystać ją na wszelkie sposoby. I warto ją uprawiać, bo nawet ogrodnicy z dwiema lewymi rękoma są w stanie wyhodować wspaniały okaz.

Mięta wzięła swoją nazwę od imienia bogini Menthe, która była kochanką Hadesa. Została przez niego zmieniona w roślinę nadwodną. W ten sposób Hades chciał ochronić Menthę przed gniewem swojej żony. 

CIEKAWOSTKI O MIĘCIE:

  • Starożytni Rzymianie i Grecy stosowali miętę do kompotów owocowych a także do kąpieli i perfum
  • Starożytni Hebrajczycy układali miętę na podłogach synagogi ze względu na jej zapach
  • Meksykanie nazywają miętę Yerba Bueno (dobre zioło)
  • Miętę znaleziono w egipskich grobowcach sprzed 1000 roku pne
  • Stany Zjednoczone produkują 70%  mięty pieprzowej i mięty zielonej
  • W Maroku pija się mocno słodzoną miętową herbatę oraz herbatę zieloną z dodatkiem mięty
  • Mięta występuje w ponad 30 odmianach na całym świecie
 

Dwie podstawowe, najczęściej używane odmiany mięty w Polsce to mięta pieprzowa (peppermint) i mięta zielona (spearmint). 

Mięta pieprzowa jest najczęściej używana w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz tytoniowym. Mięta zielona o łagodniejszym aromacie wzbogaca smak gum do żucia oraz past do zębów.

W Nepalu skąd pochodzą kosmetyki Wild Earth Nepal często używa się dziko rosnącej mięty polnej

Inne gatunki mięty to m.in.: mięta długolistna, mięta kosmata, mięta nadwodna, mięta okrągłolistna, mięta okręgowa, mięta polej, mięta polna, mięta jelenia, mięta kędzierzawa, mięta rozpierzchła.

Mięta pieprzowa

Mięta zielona

Niepozorne małe listki to istne bogactwo aromatycznych, pożytecznych i
odżywczych składników. Znajdziemy w nich olejki eteryczne (głównie
mentol, który odświeża, ma działanie antyseptyczne, przeciwwirusowe i
przeciwbólowe), garbniki (właściwości przeciwzapalne i ściągające),
flawonoidy (przeciwutleniacze), dzięki którym mięta działa rozkurczająco
czy gorycze, wspomagające układ trawienny. Oprócz tego można w niej
znaleźć karoten, rutynę, witaminy A i C, a także pierwiastki: żelazo,
magnez, wapń, potas.

UKŁAD POKARMOWY
Napar z liści mięty łagodzi skurcze żołądka, jelit, woreczka żółciowego. Działa również antybakteryjnie. Wzmaga wydzielanie soków trawiennych.

UKŁAD NERWOWY
Mięta ma działanie uspokajające i rozluźniające. Pomaga przy migrenie – łagodzi mdłości. Olejek miętowy wcierany w kark i skronie odpręża i ochładza.

UKŁAD ODDECHOWY
Mięta dzięki swojemu działaniu chłodzącemu i przeciwbakteryjnemu świetnie łagodzi ból gardła i kaszel. Ułatwia oddychanie również podczas kataru. Inhalacje miętowe przyspieszają proces zdrowienia.

DLA URODY
Doskonała dla odświeżenia skóry, zwłaszcza tłustej i mieszanej, z zaskórnikami i z trądzikiem – dezynfekuje skórę. Ma działanie przeciw obrzękowe. Pomaga osobom nadmiernie pocącym się. W upały niezastąpiona – nic tak nie odświeża jak miętowe kosmetyki z naturalnym mentolem.

W KUCHNI
Mięta nadaje daniu niebywałej świeżości. Mięsa, czekolady, drinki, alkohole, konfitury, sałatki, soki – mięta pasuje do wszystkiego i każdemu daniu nadaje niepowtarzalny aromat.


10 Comments

Add Yours

Dodaj komentarz