Herbatka z wrzosowiska

Wrześniowy las obfituje nie tylko w pyszne grzyby i borówki. Przede wszystkim pokrywa się fioletowym dywanem z wrzosów. 
 
WRZOSY (Calluna vuglaris) nadają się do zbierania nie tylko do ozdoby ale też jako surowiec zielarski i w przeciwieństwie do dwóch pierwszych wymienionych darów lasu nie sposób ich nie znaleźć.

Właśnie teraz przypada najlepszy czas na zbieranie wrzosowego ziela. Ususzony przyda się na wiele popularnych dolegliwości układu moczowego i pokarmowego.

Ze względu na dużą zawartość flawonoidów, wrzos ma działanie moczopędne a dodatkowo dezynfekuje drogi moczowe zabijając bakterie często odporne na antybiotyki oraz usuwając kamienie nerkowe.
Odwar w przypadku problemów urologicznych pija się 2-3 razy dziennie po szklance.

Olejki eteryczne zawarte we wrzosie działają rozkurczowo na mięśnie gładkie nie tylko układu moczowego ale i jelit. Popijanie wrzosowych herbatek przy biegunkach i niestrawności przynosi ulgę i leczy stany zapalne. Dodatkowo odwar wzmaga produkcję soków trawiennych i zapobiega nadmiernej fermentacji resztek pokarmowych w jelitach.
W przypadku dolegliwości gastrycznych pija się zazwyczaj pół szklanki na 30 minut przed posiłkiem.

Wysokiej zawartość krzemu i potasu zawdzięcza wrzos swoje działanie kosmetyczne – odmładzające i wygładzające. Z powodzeniem odwar można stosować jako tonik (również antybakteryjny) lub dodawać rozgniecione kwiaty do maseczek.

Odwar idealny przygotujemy biorąc 1 łyżkę suszonego wrzosu na szklankę wody i gotują ok. 4 minut.

Jak zbierać wrzos?
Należy zbierać ziele wraz z kwiatami w połowie okresu kwitnienia rośliny. Ziele ścina się w połowie. Zdrewniałe części nie nadają się. 
Suszyć należy wrzos w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni w przewiewnym miejscu.
 
Wrzos ma również swoje miejsce w wierzeniach ludowych a nawet magicznych

Przez niektórych niesłusznie został okrzyknięty symbolem nieszczęścia. Spotkałam się nawet z teorią, że nie należy zabierać go do domu z lasu, bo umrze ktoś z rodziny. To wszystko oczywiście bzdura.

Wrzos to święta roślina druidów i czarownic. Używana tylko do pozytywnych celów: MAGII MIŁOSNEJ, oczyszczającej i odpędzającej złe duchy.

Na fanpejdżu Wiedźmej Kuchni znalazłam przepis na miłosny ziołowy woreczek.
Może być malutki – taki do zawieszenia na szyi lub włożenia do kieszeni lub torebki. 
Do środka należy włożyć wrzos z dodatkami np. szałwią (oczyszczenie) lub melisą (spokój) itp.
Podobno przyciąga miłość…

Na koniec piosenka, której nie mogła zabraknąć w temacie wrzos-miłość … wiecie jaka na pewno!

13 Comments

Add Yours

Dodaj komentarz