Tydzień wegetarianizmu

Od poniedziałku media trąbią o Tygodniu Wegetariańskim

Z tej okazji postanowiłam odsłonić Wam trochę moich przemyśleń na temat jedzenia mięsa. 

Niestety, nie jestem wegetarianką, jednak bycie nią to mój cel. Od kilku lat intensywnie o tym myślę, a od początku marca udało mi się w końcu coś w tym kierunku zrobić: ograniczyłam spożycie mięsa ssaków i ptaków do weekendowych obiadów. W 90% jest to mięso ze znanego mi źródła, zwierząt hodowanych normalnie na wsi a nie w obozach koncentracyjnych dla zwierząt.

DLA ZWIERZĄT
Nie jedząc mięsa lub wybierając mięso z małych gospodarstw, gdzie zwierzę nie jest traktowane w bestialski sposób, przyczyniacie się do poprawy losu zwierząt. 

Człowiek, jako istota myśląca, nie może godzić się na bestialskie traktowanie swoich braci.

Wegetarianizm jest jedynym słusznym wyborem dla istoty myślącej – dla człowieka, który powinien ochraniać słabsze i niewinne istoty, a takimi właśnie są wobec wielkości ludzkiej inteligencji, zwierzęta.

DLACZEGO LUDZIE JEDZĄ MIĘSO?
Ludzie jedzą mięso z przyzwyczajenia. Polacy nie umieją gotować z małą ilością mięsa.
Niejedzenia mięsa wiąże się ze zmianą nie tylko przyzwyczajeń, wiąże się przede wszystkim z nauką gotowania nowych potraw.
Ludzie jedzą też mięso ze strachu – boją się, że mięso jest niezbędnym składnikiem w ich diecie. W ogóle jednak nie przejmują się ilością i jakością mięsa.
Ludzie boją się, że na diecie bez mięsa będą głodni, a to naprawdę jest nieprawda. Trzeba tylko spróbować.

WSZĘDZIE MIĘSO
Jeżeli zastanowicie się mocno nad tym co jecie, zauważycie, że mięso je się prawie non stop. Na śniadanie parówka, na obiad mielony, na kolację kanapka z szynką. Na przekąskę kabanos, na mieście hamburger a w restauracji polędwica. Mięso jest na pizzy, w zupie i w sałatce.
Od momentu kiedy to sobie uświadomicie, łatwiej będzie Wam się ograniczać.

ODWAGI!
Ograniczenie spożycia mięsa będzie wydawało od Was odwagi. Jeżeli dla Waszej rodziny schabowy to obiad domowy, będą reagować protestami na makaron z tofu, fasolę w sosie pomidorowym i boczniaki z grilla. To Wy gotujecie, więc to Wy decydujecie co jest na obiad. Dajcie czas im i sobie.

Niestety nie mam rady dla młodych osób, którym gotują rodzice przekonani, że jak dziecko nie zje kotlecika to nie urośnie. Mam jednak nadzieję, że młodzi ludzie zmotywują starszych do innowacji w kuchni podsuwając np. ciekawe bezmięsne przepisy.

PRZYGODA
Zmiana gotowania, to przepiękna przygoda. Zabawa. Każdego dnia odkrywacie nowy smak. Rodzajów warzyw i owoców jest o wiele więcej niż mięs. Kuchnia wegetariańska jest ciekawsza.

PRODUKTY EKOLOGICZNE
Warto inwestować w droższe ekologiczne produkty. Zawierają więcej zdrowych składników i są smaczniejsze. Lepiej zaspakajają głód, niż te chemiczne. 

INSPIRACJE
Wyzwań szukać należy w internecie. Warto chodzić do restauracji wegetariańskich.

CZARY-MARY
Na mnie magia diety z małą ilością mięsa zadziałała wyjątkowo. Czuję się o wiele lepiej. Nie mam napadów głodu. Nie mam rzucawek na słodyczy. Od początku marca nie złamałam zasady słodyczowej: nie jem w ogóle słodyczy, a w weekendy pozwalam sobie na deser zrobiony w domu.

Każdego zachęcam to przetestowania na sobie tego rodzaju diety. 1-2 tygodnie da Wam odpowiedź, co jest dla Was lepsze.
Nie zmarnujcie tego tygodnia! 🙂 http://tydzienwege.pl/

5 Comments

Add Yours

Dodaj komentarz