Orkiszowe pierniki tradycyjne – miękkie natychmiast

Prawdziwe polskie pierniki nigdy nie są twarde. Sekret ich miękkości tkwi w odpowiednio wcześniejszym ich upieczeniu – nawet miesiąc przed godziną zero. Czas powoduje, że z twardych jak kamień ciastek powstają miękkie i słodkie pierniczki typu Katarzynki.

Jeżeli jesteście tak zalatani jak ja i przekładaliście pieczenie pierniczków do ostatniej chwili nie martwcie się. Nie musicie piec chrupkich i modnych a’la pierniczków, ani łamać zębów na świeżych.

Przez zupełny przypadek udało mi się przerobić tradycyjny przepis na Pierniki Babci Celki na Orkiszowe pieniki tradycyjne bez cukru, które są od razu miękkie, słodkie i przepyszne.

Składniki:
200 g mąki orkiszowej 650
300 g mąki orkiszowej 2000 (mąka chlebowa)
200 g miodu
250 g daktyli
70 g masła
1 łyżeczka sody
2 jajka
przyprawa do piernika.

Daktyle należy rozgotować aż do prawie całkowitego wyparowania wody (ma zostać ok. 1 łyżki wody), rozetrzeć widelcem na papkę.
Masło roztopić z cukrem i dodać daktyle.
Przestudzić i dołożyć pozostałe składniki. Zagnieść bardzo klejące ciasto. Umieścić je na 1 h w lodówce.

Ciasto wałkować na placek grubości 5-8 mm i wykrawać pierniczki. Piec w nagrzanym piekarniku w 180 stopniach C przez 10-12 minut.

Przestudzone pierniki polać gorzką czekoladą i posypać bakaliami lub zaszaleć – nie mogłam odmówić tego dzieciom – i lukrować, obsypywać posypkami itp, choćby miały trafić tylko na choinkę.

6 Comments

Add Yours

Dodaj komentarz