Ekologiczny proszek do zmywarek Feel Eco

Zmywarka to urządzenie, które jeżeli się go nie ma wydaje się zbędne, ale jak się je pozna, to trudno sobie wyobrazić bez niego życie.

Zmywarka postrzegana jest jeszcze przez wielu jako luksus. Niepotrzebnie, bo jest oszczędna i powinna być w każdym domu. Oszczędza nie tylko nasz czas, ale również wodę i energię.
Nowoczesne zmywarki na cykl mycia przeciętnej ilości naczyń zużywają 9/10 litrów wody. Dla porównania z kranu tyle samo wylewamy przez 1 minutę. Szok!

Do mycia naczyń w zmywarce używa się soli zmiękczającej wodę (aby nie było nalotu na naczyniach), detergentu do mycia i nabłyszczacza, dzięki któremu naczynia szybko schną  i nie mają zacieków.
Wygodne w stosowaniu są tabletki, które łączą te funkcje w jednej dawce produktu.

Ostatnio jednak sporo słyszy się, że chemia stosowana do zmywania, nie jest korzystna dla zdrowia. Szczególnie oberwało się nabłyszczaczom, które nie są spłukiwane z naczyń. Podobno niektórzy nawet wyczuwają ich smak.

Być może to plotka. Ja jednak wolę chuchać na zimne. 

Postanowiłam wypróbować ekologiczny proszek do zmywarki Feel Eco. Opakowanie zawiera 800 g i kosztuje 38 zł. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowo soli zmiękczającej.

Skład:
związki
wybielające na bazie tlenu (5%-15%), niejonowe środki powierzchniowo
czynne (5%-15%); polikarboksylany, enzymy, kompozycje zapachowe.
Uwaga: zawiera metakrzemian sodowy pięciowodny.

Miałam sporo obawy co do jakości mycia, jednak szybko okazało się, że niesłusznie. Już niewielka ilość proszku – 35 g i mycie w programie eco domywa wszystkie naczynia! Nawet garnek z przypalonym mlekiem.
Wszystko czyściuteńkie. 

Można jedynie przyczepić się do lekkich zacieków na szklankach, ale są naprawdę nieduże.
A jeżeli ktoś chce mieć super lśniące szkło, może wypróbować naturalne sposoby nabłyszczania:
do pojemnika na nabłyszczacz wlać ocet, wsypać kwasek cytrynowy lub po prostu nabić na widelec cytrynę na czas zmywania. 🙂

 
Proszek do zmywarki możecie przygotować bardzo prosto sami w domu. Tutaj znajdziecie jeden z przepisów. Sprawdźcie też sposób na zrobienie domowych tabletek do zmywania.

4 Comments

Add Yours

Dodaj komentarz