Orzechy piorące – zaliczony test w pralce i w praniu ręcznym

Na temat orzechów piorących w internecie jest masa różnorodnych opinii. 
Wielu przedstawia je jako skuteczny, alternatywny dla tradycyjnych, środek piorący. Inni piszą, że pranie z nimi to jak pranie w samej wodzie i oskarża dystrybutorów o oszustwo.

Postanowiłam przekonać się sama. 

Najpierw dowiedziałam się skąd w ogóle orzechy wzięły się w Polsce. Okazało się, że sprowadza się je przede wszystkim z Indii i Nepalu, gdzie są tradycyjnie wykorzystywane do prania i mycia


Dlaczego piorą?
Za właściwości piorące/myjące odpowiedzialna jest saponina. Jest to naturalnie występująca substancja, której działanie odpowiada działaniu detergentów.


Jak wyglądają i pachną?
Orzechy są lepkie i nikomu nie podoba się w pierwszym kontakcie ich zapach. Pachną intensywnie octem, jednak jak człowiek bardziej się wwącha moim zdaniem pachną figami i czekoladą.
W użyciu – pranie ręczne
Orzechy dodane do wody tracą swój zapach. Nie zauważyłam za bardzo pienienia. Orzechy lekko farbowały wodę i trochę się przestraszyłam, że poplamią mi białą bieliznę. Na razie jest w porządku, ale kto wie co będzie przy regularnym stosowaniu. Aby uniknąć plamienia mam zamiar dodawać odrobinę sody do prania białego. 
Bielizna nie była poplamiona, ale wymagała odświeżenia. Efekt został osiągnięty.

W użyciu – pranie w pralce
Orzechy przepołowiłam i włożyłam do lnianego woreczka (dołączony był do orzechów). Do prania wybrałam niewiele: koszula nocna, t shirt, kilka majtek 😛 i gwiazdy wydarzenia: moja poplamiona jagodami bluzka plus powoodstockowa koszulka Roberta. Nastawiłam pranie w miarę krótkie – 40 stopni – 54 minuty.
I samej mi trudno w to uwierzyć, ale! koszulka straciła zapach a bluzka plamy z jagód. 
Pranie było miękkie jak po użyciu najlepszego w świecie zmiękczacza do tkanin. 
Minus był taki, że nie pachniało, ale co to za problem dodać troszkę olejków eterycznych następnym razem?

Czy i Wy macie takie dobre doświadczenia z orzeszkami jak ja?


Ciekawostki
W Polsce również występują rośliny bogate w saponinę. Są to kasztany i mydlnica lekarska. 🙂
Orzechy mogą być wykorzystane do mycia ciała i włosów a także do czyszczenia zabrudzeń w gospodarstwie domowym (mycie podłóg, okien itp)

Orzechy piorące Mohani są do kupienia w Blisko Natury – 350 g – 17,50 zł ; 900 g – 33,99 zł

6 Comments

Add Yours
  1. 4
    Sandra

    Miałam kiedyś orzechy piorące. Używałam ich do prania w pralce. Rzeczy niezbyt brudne dopierały się ale zabrudzone mocniej już nie bardzo. Natomiast, tak jak piszesz, pranie po wyjęciu z pralki było mięciutkie i płyn do płukania był zbędny. Możliwe, że jeszcze skuszę się kiedyś na orzechy.

Dodaj komentarz