Kurkuma – najważniejsze informacje

Wczoraj w sklepie Blisko Natury rozpoczęliśmy Tydzień Kurkumy. Produkt ten rozpoczyna serię promocji inspirowanych wpisem na blogu pt. 5 produktów zapewniajacych gładką i młodą skórę nie tylko od zewnątrz
Kurkuma należy do rodziny roślin imbirowatych. I tak samo jak w przypadku imbiru, wykorzystywane jest kłącze rośliny. Fachowa nazwa kurkumy to ostryż. Nazwy się ją też szafranicą lub żółcieniem.
Kurkuma jest bardzo popularna w Indiach. Stosuje się ją jako przyprawę (szczególnie w mieszankach curry), lekarstwo oraz w kosmetykach. 
Świeże kłącza zalewa się wrzątkiem, a następnie suszy na słońcu. Następnie trze się ją na proszek lub przechowuje w całości 
W Polsce możną  kupić zarówno suszone kłącze jak i w postaci sproszkowanej. 
Warto zwrócić uwagę na to z jakiego kraju pochodzi. Najlepsza będzie ta ze Sri Lanki. Całkiem przyzwoita z Indii. Najgorsza z Chin. 
Kupując kurkumę w sklepie, zwróć uwagę na kolor. im bardziej pomarańczowy, tym więcej kurkuminy w przyprawie foto

Kurkuma posiada piękne kwiaty foto
Przyprawa życia
Kurkuma jest jedną z wiodących przypraw w leczniczej kuchni Pięciu Przemian. Ma działanie ogrzewające narządy wewnętrzne i osuszające.
Najważniejszym składnikiem kurkumy, jest kurkumina. Stanowi ona 5% tej przyprawy w postaci nierozpuszczonej i 5% w postaci olejku kurkumowego.  Bardzo żółta i bardzo farbująca wszystko czego się dotknie. Posiada ona szereg działań prozdrowotnych. Ze względu na bardzo silne właściwości przeciwzapalne hamuje rozwój infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych, a nawet nowotworów. Obniża poziom cholesterolu, reguluje poziom cukru we krwi i zapobiega chorobie Alzheimera. Leczy również wszelkie choroby żołądka i jelit.
Kurkumina nie rozpuszcza się w wodzie. Aby w pełni wykorzystać jej
działanie niezbędne jest dodanie tłuszczu  do potraw.
Warto przemycać kurkumę w potrawach szczególnie jesienią i zimą, ponieważ
podnosi odporność organizmu. Pięknie też urozmaica dania. Dodana w
większej ilości zmieni kolor każdej potrawy. 
Jej smak nie jest zbyt intensywny. Nieco gorzkawy i pikantny, nie będzie wyczuwalny kiedy dodamy kurkumę tylko w celach barwiących.
Kurkuma dla urody 
Indyjskie kobiety słyną z pięknej, jednolitej cery. Podobno piękno to zawdzięczają niezwykłym mocom kurkumy. Kłopotliwa w stosowaniu na skórę – bo zażółca cerę, dostarcza ogromną dawkę przeciwzapalnej kurkuminy.  Leczy trądzik i wszelkie zakażenia skóry. Wyrównuje kolory cery i niweluje wszelkie przebarwienia – słoneczne i potrądzikowe. Poprawia cyrkulację krwi i zwalcza cellulit. 
Hamując działanie wolnych rodników, spowalnia procesy starzenia.
Jest przy tym niedroga i łatwo dostępna.
Najlepiej stosować ją jednocześnie od wewnątrz, ponieważ oczyszcza organizm z toksyn, co wpływa korzystnie na wygląd skóry, włosów i paznokci.

O domowych kosmetykach z kurkumą będę jeszcze pisać, a teraz zapraszam Was na kurkumowe promocje do naszego sklepu. Na hasło „kurkuma” otrzymacie dodatkowy rabat w wysokości 5% na całe zakupy (do 19 września).5 Comments

Add Yours

Dodaj komentarz