Siemię lniane – prozdrowotne właściwości

Foto

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum L.), popularnej w Polsce rośliny uprawnej. W stanie dzikim niestety już nie występuje. 
Len jest jedną z najdawniej uprawianych roślin – od ponad 8500 lat p.n.e. 

Len zwyczajny jest w 100% wykorzystywany przez człowieka. Otrzymuje się z niego:

 • surowiec zielarski w postaci nasion (siemię lniane)
 • olej spożywczy i techniczny
 • tkaniny
 • papier
 • płyty paździerzowe
 • pasze dla zwierząt 

Doskonały skład
Siemię lniane jest niezwykle cennym surowcem dla zdrowia ponieważ zawiera w najlepszej proporcji dla człowieka wielonienasycone kwasy tłuszczowe – szczególnie omega-3 i omega-6.
Proporcja ta jest podobna jak w rybach morskich i, nie zagłębiając się w
metabolizm i biochemię, idealna dla prozdrowotnego działania kwasów
tłuszczowych w naszym organizmie.

Siemię zawiera również żelazo, cynk, magnez, dużo witamin E, B6 i B12, a także rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik, białko oraz substancje śluzotwórcze.

Mielony czy cały?
W celu przyswojenia największej ilości zdrowych składników z nasion najlepiej spożywać świeże siemię, lekko mielone na bieżąco. 
W
punktu widzenia zachowania cennych właściwości oleistych siemienia
kupowanie mielonego siemienia nie ma w ogóle sensu. Osobiście uważam, że
oleju – nawet tego z aptecznej lodówki, kupować nie warto.

Olej lniany
Olej lniany tłoczony z siemienia jest najcenniejszym dobrem lnu dla człowieka. Niestety jest to olej bardzo nietrwały. Kwasy omega 3 ulegają utlenieniu podgrzane już do temperatury powyżej 8 stopni C.  
Tłoczenie
oleju musi więc odbywać się w odpowiedniej temperaturze i następnie
cała droga dystrybucyjna również musi mieć kontrolowaną temperaturę.
Godzina w wyższej temperaturze powoduje zniszczenie nawet 50% kwasów omega-3.

Śluz roślinny
Oprócz
cennych kwasów tłuszczowych siemię lniane to też źródło substancji
śluzotwórczych
. Charakterystyczny kisiel siemię wytworzy w żołądku, ale
zaleca się ugotowanie go lub namoczenie, aby spektrum działania było
szersze. 
Spożywany w ten sposób świetnie nawilża błonę
śluzową jamy ustnej, gardło, przełyk, żołądek i dwunastnicę. W jelitach
wspomoże likwidowanie stanów zapalnych, przywróci właściwą równowagę
mikrobiologiczną.

Śladowe ilości toksyny w siemieniu
Jedyną wadą siemienia jest zawartość linatyny– toksycznego aminokwasu. Występuje ona przede wszystkim w niedojrzałych nasionach, ale jest również obecna w dojrzałych w niewielkiej ilości. 

Pod wpływem działania wody lub soków trawiennych na zmielone/uszkodzone ziarna powstaje z niej trujący kwas pruski – kwas cyjanowodorowy.
Linatynę dezaktywuje podgrzewanie i kwaśne środowisko. 
Toksyna nie przedostaje się do organizmu z połkniętych, nienaruszonych nasion – osłonki nasion nie są bowiem trawione przez kwasy żołądkowe.

Wykorzystać w 100%
Wybierając siemię do spożycia w celach leczniczych musimy zastanowić się na czym najbardziej nam zależy – na śluzie czy kwasach tłuszczowych i innych składnikach odżywczych.

 • Kwasy tłuszczowe, białko, makro i mikroelementy, śluz przyswoimy najpełniej ze świeżo mielonego siemienia. Nie można przekraczać dawki 4 łyżek dziennych w przypadku dorosłego człowieka. Można je ewentualnie podać w towarzystwie kwaśnego soku owocowego, który neutralizuje toksynę.
 • Białko, śluz i inne substancje – aby linatyna była nieaktywna, możemy spożywać siemię lniane rozdrobnione, zalane gorącą wodą lub bezpośrednio, ale podprażone. Warto dodawać je w tej postaci do musli, posypywać kanapki, wypiekać z nim chleb. Niestety temperatura zniszczy kwasy omega-3.
 • Śluz – siemię lniane jest bardzo skuteczne w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, niestrawności, zapaleniu żołądka, biegunek. W takiej sytuacji śluz spożywa się co kilka godzin. Należy wówczas całe ziarna zalać gorącą wodą i regularnie przyjmować.

Foto /Uprawa lnu

Foto/ delikatne lniane kwiaty

Foto/ Młody owoc lnu

Foto/ Suszony owoc lnu
Foto/ Siemię lniane

7 Comments

Add Yours
 1. 7
  Neverland

  Czytałam, że siemię lniane trzeba obowiązkowo zalewać gorącą wodą lub dodawać do czegoś (np. owsianki, zupy, sosu) gorącego, ponieważ w innym wypadku wytrąca się cyjanowodór, a on już jest trujący! Ja zalewam 2 łyżki mielonego siemienia lnianego (aktualnie na tapecie gal) gorącą wodą, mieszam i chwilę czekam. Piję 2 razy dziennie po pół szlanki i widzę jak moje włosy zrobiły się mocniejsze, wyrosło pełno baby hair, skóra mi się już tak bardzo nie przetłuszcza i pozbyłam się zaparć!

Dodaj komentarz